• slidebg1

Üretim Standartları

İnsanların alım gücünün düşüklüğü gözlük kullanımını olumsuz olarak etkilemekte, bu da taklit mallara yönelmelerine sebep olmaktadır.Her üründe olduğu gibi, standart dışı ürünler sektör için büyük tehlike oluşturmaktadır.
İnsan sağlığını doğrudan ilgilendiren bu ürünlerin mutlaka sağlık standartlarına uygun olması gerekmektedir,
 yerli veya yabancı menşeli ünlü markaların model taklidi bunları kullanan insanlar için ciddi tehlikeler yaratmaktadır. Güneşin zararlı UV ışınlarını kesmeyen bu gözlükler göz dibindeki sinirlerin tahrip olmasına neden olmakta, standart dışı ve ultraviyole koruyuculuğu olmayan bu tür güneş gözlüklerinin, kullanıcılarda göz dibi kızarıklıkları ve hatta katarakta varan sağlık sorunlarına sebep olduğu da bilinmektedir. Kaliteye önem verilmeden üretilen organik camlı güneş ve optik gözlük çerveleri çok kısa zamanda çizilmekte ve gerçek koruyuculuk özelliklerini kaybetme, diğer yandan refraktif kusurların giderilmesine yönelik amacı yerine getirememektedir. Ayrıca antirefle tabakası kısa süre içerisinde dökülebilmektedir. 

Bu yüzden, insanların optik ürünleri alırken, gözlük çerçeve ve camları gerçek normlarına uygun olanlarını tercih etmeleri gerekmektedir.Eyma OPTÄ°K sahip olduğu yüksek kalite anlayışı gereği, gerek ithal etmiş olduğu ve gerekse üretimini yaptığı tüm ürünlerinin gerçek normlarında olduğunu beyan eder.

Metal Çerçeveli Gözlük İmalatı

Metal çerçeveli gözlük imalatı çok kademeli, emek yoğun ve atölyesinde konusunda kalifiye eleman gerektiren bir üretim türüdür. İşlem; kullanılan alet, cihaz ve donanımların (firmada mevcut makine ve teçhizat) türüne göre 15-20 aşamadan oluşmaktadır.

İmalat için, aşağıda belirtilen üretim işlemlerinin tamamının işyerinde gerçekleştirilmesi ve bu işlemlere ait yeterli sayıda makine teçhizat ve çalışanın işyerinde bulundurulması gereklidir..

Üretim Aşamaları:

- Tel Şekillendirme,
- Kaynak işlemleri,
- Delme işlemleri,
- Temizleme işlemleri,
- Montaj işlemleri.

Kapasite raporu makine tablosunda, işyerinde tespiti yapılan makine ve teçhizat, yukarıda yer alan üretim aşamaları başlığı altında, ayrı ayrı gösterilir.

Kapasite Hesabı:

İmalat kapasitesi, çerçeve tipine başlı olmaksızın işçi sayısına bağlı olarak hesaplanır.

İşçi-saat başına ortalama imal edilebilecek çerçeve adedi en çok 4 adet/saat olarak kabul edilir.

Tesisin mükemmeliyeti ve makine parkı dikkate alınarak, eksper heyetince en çok % 80 oranında randıman (R) takdir edilmek suretiyle yıllık kapasite hesaplanır.

K = 4 adet/saat x toplam işçi sayısı x 8 saat x 300 gün x R = adet/yıl olarak belirlenir.

R: Randıman, en çok % 80 alınır.

  • slidebg1